اطلاعیه ها

اطلاعیه شماره 16

برنامه زمان بندی کنفرانس

 

اطلاعیه شماره 15

مقالات پذیرفته شده جهت چاپ در فصلنامه اتمی و مولکولی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال

 

اطلاعیه شماره 14

کروکی و نقشه محل برگزاری کنفرانس در دانشگاه صنعتی شریف

 

اطلاعیه شماره 13

قابل توجه ارائه دهندگان مقالات

 

اطلاعیه شماره 12

اطلاعیه تکمیل ثبت نام و واریز وجه

 

اطلاعیه شماره 11

تمدید ثبت نام جهت شرکت در کنفرانس

 
خبرها

استفاده از لیزر فمتوثانیه برای تولید ساختارهای سه بعدی

اخیرا روشی برای تولید ساختارهای سه بعدی ارائه شده است. در این روش لیزری پالسی به پلیمری حاوی یون نقره تابیده می‌شود که موجب تبدیل یون‌ها به نانوبلور می‌گردد.

 

با لیزر محصولات گیاهان را افزایش دهید

زیست‌شناسان موفق به تغییر و بازسازی ریشه گیاهان شدند.

 

تشخیص بیماری از روی تنفس با لیزر

فیزیکدانان دانشگاه آدلاید و موسسه فوتونیک و سنجش پیشرفته نوع جدیدی از لیزر را ابجاد کرده‌اند که 25 درصد پرتوهای لیزری بیشتری در مقایسه با سایر لیزرها در همان طول‌موج تولید می‌کند

 

تبدیل گاز طبیعی به سوخت‌های سنگین‌تر به کمک لیزر در کشور

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند با استفاده از فناوری لیزر، گاز متان استخراج شده از چاه‌های گاز را در فشار و دمای طبیعی محیط به سوخت‌های تشکیل شده از هیدروکربن‌های سنگین‌تر تبدیل کنند.

 
تاریخچه
تاریخچه کنفرانس لیزر و کاربردهای آن اولین کنفرانس لیزر و کاربردهای آن در جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 25-21 شهریور سال 1366 به همت سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد. مجموعه مقالات این کنفرانس در بخش فیزیک لیرز چاپ و منتشر گردید که از اسناد با ارزش دهه شصت به شمار می آید.
زمینه های مورد بحث و تبادل نظر در کنفرانس شامل موارد زیر بوده است :
1-  اصول لیزر
2-  تکنولوژی لیزر
3- کاربردهای لیزر در علوم
4- کاربردهای لیزر در پزشکی
5- کاربرد لیزر در صنعت
6- تکنیک های مرتبط با لیزر
دومین کنفرانس لیزر تحت عنوان " دومین کنفرانس بین المللی لیزر و کاربردهای آن" از 1 الی  4 شهریورماه 1372 در مرکز تحقیقات لیزر برگزار گردید.
این کنفرانس توانست به عنوان یک کنفرانس بین المللی در سطح بسیار بالایی رقم زده شود. به طوریکه حضور بزرگانی چون O.Svelto از ایتالیا، T.I.Karu و V.S. Letokhov از روسیه، T.H.Sun از چین، W. Demtroder از آلمان، M.S.Zubairy از پاکستان، A.Gupta از هند و ناصر پیغمبریان از آمریکا باعث شکوفایی هرچه بیشتر این کنفرانس گردید.
     مجموعه مقالات و چکیده مقالات این کنفرانس بین المللی افتخاری ماندگار در کلیه کنفرانس های برگزارشده در رشته لیزر می باشد.  از ویژگی های مهم این کنفرانس حضور بزرگانی در زمینه کاربردهای لیزر در پزشکی و دندان پزشکی است که با حضور پروفسور تینا کارو از روسیه و پروفسور هنگ لی از کشور چین جلوه و شکوه خاصی حاصل شد و باعث توسعه این کاربردها در کشور گردید.
سومین کنفرانس لیزر تحت عنوان "لیزر وکاربردهای آن" در 12و13 شهریور ماه سال 1393 در دانشگاه تربیت مدرس و در سطح ملی برگزار گردید محور های کنفرانس عبارتند از :
1-فناوری لیزر
2- لیزرهای فوق کوتاه
3- اپتیک لیزر
4- برهمکنش لیزر با ماده
5-طیف نگاری لیزری
6-شتابدهنده لیزری
7-لیزر در صنعت
8  -بیوفوتونیک
9-لیزر با توان وانرژی بالا
10-کاربرد لیزر در تولید انرژی
   در این کنفرانس 303 نفر شرکت کردند . تعداد مقالات ارسال شده به دبیرخانه کمیته اجرایی 199 مقاله بوده که خوشبختانه مقالات خوبی در تمام ده محور پیشنهادی کنفرانس در کمیته علمی مورد بررسی و داوری قرار گرفت که از این بین 34 مقاله به صورت شفاهی )(به دلیل محدودیت زمانی) و 85 مقاله به صورت پوستر مورد پذیرش قرار گرفتند و 80 مقاله نیز در اولویت پذیرش قرار نگرفت. همچنین چهار کارگاه آموزشی با عناوین:1- آشنایی با لیزر فیبر وکاربردهای آن، 2- طراحی وساخت قطعات اپتیکی وآینه های لیزر 3- طیف سنجی فیبر نوری وکاربردهای آن 4- مشخصه یابی بلورهای فعال لیزری وبلورهای غیر خطی در محل برگزاری کنفرانس تشکیل شد.